INDONEZJA Z KOMANDO FOKI

TREKKING W DOLINIE BALIEM I NURKOWANIE NA SULAWESI

18 SIERPNIA - 4 WRZEŚNIA

Nowa Gwinea to największa wyspa na świecie. Jej indonezyjska część, Papua Zachodnia, stwarza wiele możliwości podróżowania, zarówno kilkudniowego, jak i wielotygodniowych wypraw. W jej centralnej części leży zapomniana Dolina Baliem, będąca domem dla plemion, które nadal żyją tak, jak 300 lat temu. Odwiedziny w ich wioskach to podróż w czasie. Będzie okazja podejrzeć ich życie codzienne, obrzędy świąteczne i rytuały wojenne.

Sama Papua niemal w osiemdziesięciu pięciu procentach jest pokryta przez dżunglę, dla której charakterystyczna jest między innymi imponująca gęstość. To właśnie wspomniana gęstość sprawia zresztą, że dżungla w dużej mierze nie jest jeszcze zbadana. Naukowcy uważają, że mogą tam żyć zwierzęta, których człowiek nie miał jeszcze okazji poznać, a nie inaczej sytuacja może przedstawiać się również w odniesieniu do roślin. Istnieją też podstawy, aby sądzić, że wnętrze dżungli kryje również plemiona, którym do tej pory oszczędzono kontaktu ze światem zewnętrznym.

Po pobycie w dziewiczej dżungli warto wybrać się na nurkowanie na dawnej Wyspie Celebes – Sulawesi. To czwarta pod względem wielkości wyspa Indonezji. Park Narodowy Bunaken, który został założony w 1989 roku, to miejsce, gdzie mogą nurkować zarówno dorośli, jak i dzieci. Tutejsze rafy zaliczane są do najpiękniejszych i najbogatszych na świecie. Ponad 70 gatunków koralowców, 2000 gatunków ryb i wiele wciąż czekających na odkrycie. To właśnie tutaj po raz pierwszy odkryto pigmejskie koniki morskie.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1, 18 sierpnia 2021, środa

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, odprawa biletowo, bagażowa i przelot przez Dubaj do Dżakarty.

 

Dzień 2, 19 sierpnia 2021, czwartek

Po przylocie do Dżakarty oczekiwanie na samolot do Jayapura.

 

Dzień 3, 20 sierpnia 2021, piątek

Po przylocie do Jayapura przelot do Wameny. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu Baliem Pilamo. Reszta dnia wolna lub wizyta na lokalnym targu i w okolicy Wameny (w zależności od godziny przylotu). Kolacja w restauracji Sinabung Jaya. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 4, 21 sierpnia 2021, sobota

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, tragarzami i kucharzem i przejazd samochodami do wioski Sogokmo (ok. 40 min), skąd rozpocznie się trekking do Kurima. Najpierw trasa prowadzi po płaskim terenie, następnie wspinaczka na wzgórze Hesegem. Podczas trekkingu spotkania z miejscowa ludnością, możliwość obserwowania ich w trakcie codziennych czynności. Spacer uatrakcyjnią także piękne widoki. Obiad zostanie podany w trakcie trekkingu. Po południu wizyta w wioskach, możliwość spotkania z ludem Dani. Kolacja i nocleg w wiosce Kilise, w lokalnym domu gościnnym i w namiotach.
UWAGI:
– elektryczność w wiosce jest pozyskiwana z solarów i często jej brakuje; będziemy korzystać ze świeczek.
– woda bieżąca jest bardzo ograniczona, nie ma szans na gorący prysznic i dokładniejszą toaletę.
– woda mineralna zostanie przez nas przyniesiona z miasta.
– namioty będą dwuosobowe, wyposażone w karimaty; namioty będą ustawione obok chat.
– należy zabrać własne śpiwory.

 

Dzień 5, 22 sierpnia 2021, niedziela

Po śniadaniu w wiosce trekking w dół wzgórza do wiszącego mostu nad Rzeką Baliem (ok. 1,5 h). Dzisiejsza trasa jest trudniejsza, z wąskimi i śliskimi ścieżkami (trzeba założyć buty trekkingowe, sandały i klapki nie zdadzą egzaminu). Nagrodą za trudy podczas trekkingu będą spotkania z dziewiczą przyrodą oraz niewielki wodospad, przy którym będzie można się odświeżyć w czasie, gdy kucharz będzie przygotowywać obiad. Po obiedzie dalsza część trekkingu, do rzeki, przez którą trzeba będzie się przeprawić (nie ma mostu). Trekking w sumie zajmie ok. 4 – 5 godzin. Powrót samochodami do Wameny. Kolacja w restauracji Sinabung Jaya. Nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

 

Dzień 6, 23 sierpnia 2021, poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd samochodami do wioski Sogokmo, w południowej części Doliny Baliem, skąd rozpocznie się trekking (ok. 4 – 5 h) przez pola uprawne plemienia Dani i dziewiczą przyrodę. Trasa trekkingu kończy się w wiosce Kurima. Podczas całej wycieczki będzie okazja do spotkań z miejscową ludnością, ubrana w tradycyjne stroje, zawsze bardzo przyjaźnie witająca przybyszów. Obiad w formie pikniku. Następnie powrót do Sogokmo i przejazd samochodami do Wameny. Kolacja i nocleg w hotelu Baliem Pilamo.
UWAGA: jeśli dostaniemy zezwolenie od policji na wizytę nad Jeziorem Habbema, to zmienimy plan na ten dzień i pojedziemy nad jezioro.

 

Dzień 7, 24 sierpnia 2021, wtorek

Po śniadaniu 30-minutowy przejazd do wioski Jiwika w północnej części Doliny Baliem. W Jiwika zobaczymy 250-letnią mumię jednego z członków plemienia. Następnie 10-minutowy spacer do osady Anemoigi, gdzie będziemy mogli podziwiać taniec wojenny i wziąć udział w świętowaniu – zobaczymy, jak lud plemienia Dani poluje na świnię, a następnie piecze ją z warzywami i słodkimi ziemniakami w palenisku z rozgranych kamieni. Obiad w formie suchego prowiantu lub z lokalna ludnością (do ustalenia). Po obiedzie wspinaczka na Górę Mili, żeby zobaczyć, jak kobiety z plemienia Dani pozyskują sól. Po południu powrót do Wameny na kolację. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 8, 25 sierpnia 2021, środa

Śniadanie w formie suchego prowiantu. Wczesny wyjazd na lotnisko. Przelot Wamena – Jayapura. Po przylocie na miejsce zwiedzanie – pomnik generała Mac Arthura (w Jayapurze, dawniej – Hollandii, podczas II wojny światowej była baza Armii Amerykańskiej na Pacyfiku), Jezioro Sentani – rejs łodzią do wiosek Assey i Ayapo i wizyta u plemienia Sentani, słynącego z malowideł na korze. Obiad w restauracji Yougwa nad jeziorem. Po obiedzie wizyta w muzeum antropologicznym (otwarte pon. – sob. 09:00 – 14:00), a następnie na targu Hamadi i w samym mieście Jayapura. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu Grand Allison 4*. Kolacja i nocleg.

 

Dzień 9, 26 sierpnia 2021, czwartek

Śniadanie w hotelu. Przedpołudnie wolne. Obiad we własnym zakresie. Transfer na lotnisko i przelot do Manado. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

 

Dzień 10, 27 sierpnia 2021, piątek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu spotkanie z przedstawicielem resortu nurkowego Bastianos i transfer do Bastianos Bunaken. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w resorcie. Dzień wolny na odpoczynek. Posiłki i nocleg w resorcie.

 

Dzień 11, 28 sierpnia 2021, sobota

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

 

Dzień 12, 29 sierpnia 2021, niedziela

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

 

Dzień 13, 30 sierpnia 2021, poniedziałek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Po nurkowaniach transfer na Bangka. Zakwaterowanie w resorcie Bastianos Bangka. Posiłki w resorcie. Nocleg.

 

Dzień 14, 31 sierpnia 2021, wtorek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.
UWAGA: Park Narodowy Bunaken to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podczas nurkowania o zachodzie słońca można obejrzeć bardzo rzadkie i płochliwe rybki – mandaryny wspaniałe (mandaryn fish). Nurkowanie to jest dodatkowo płatne, zorganizujemy je albo na Bunaken, albo na Bangka.

 

Dzień 15, 1 września 2021, środa

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

 

Dzień 16, 2 września 2021, czwartek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

 

Dzień 17, 3 września 2021, piątek

Przedpołudnie wolne. Transfer Bangka – Manado i przelot do Dżakarty. Po przylocie na miejsce oczekiwanie na samolot do Europy.

 

Dzień 18, 4 września 2021, sobota

Po przylocie do Warszawy pożegnanie i koniec imprezy.

PROPONOWANE ZAKWATEROWANIE

Baliem Pilamo hotel, Wamena

Grand Allison hotel, Jayapura: https://grandallison.com

Best Western The Lagoon, Manado (lub podobny hotel): https://www.bestwestern.com/en_US/book/hotels-in-manado/best-western-the-lagoon-hotel/propertyCode.99807.html

Bastianos Dive Resort, Bunaken I Bangka: http://www.bastianos.com

CENY

przelot Warszawa – Dżakarta – Warszawa – od ok. 2700,00 PLN/osoba
przeloty wewnętrzne (na dzień przygotowania programu) – ok. 700,00 EUR/osoba
program Papua + Sulawesi (z nurkowaniem – w sumie 12) – 2070,00 EUR/osoba
program Papua + Sulawesi (bez nurkowania) – 1650,00 EUR/osoba.
W cenie:
przelot na trasie Warszawa – Dżakarta – Warszawa
przeloty wewnętrzne zgodnie z programem
wszystkie niezbędne transfery lądowe i łodzią
wycieczki zgodnie z programem
zakwaterowanie zgodnie z programem
wyżywienie zgodnie z programem (Ś – śniadanie, O – obiad, K – kolacja)
ubezpieczenie turystyczna AXA KL 30 000 EUR
obowiązkowa składka na TFG.

 

Dodatkowe opłaty:

opłata za bagaż w liniach Lion Air, Wing Air
posiłki i napoje nie uwzględnione w programie
nurkowania nocne i wieczorne (na spotkanie z mandarin fish)
– zwyczajowe napiwki
– inne osobiste wydatki.